Şcoala din oraşul Mioveni, jud. Arges şi-a ales ca patron spiritual pe renumitul romancier Liviu Rebreanu, care şi-a petrecut ultimii ani din viata la Valea Mare, localitate situata în apropiere. Dupa 1968 localitatea Mioveni cunoaşte o dezvoltare economica şi sociala deosebita, aceasta fiind în legtura directa cu Uzinele Dacia. Mai întâi devine cartier al municipiului Piteşti şi la Mioveni se declanşeaza o rapida urbanizare şi creştere a populatiei. La 19 aprilie 1989, prin Decret prezidenial Mioveni este declarat oraş de sine statator. Aceasta evolutie a oraşului nostru a pus problema constructiei unei şcoli capabile sa cuprinda numarul mare al elevilor. Noua şcoala a fost data în folosinta în toamna anului 1980 (pe 24 octombrie) şi dispune de 17 sali de clase şi 3 laboratoare, care foarte curând vor deveni neîncapatoare.
Baza materiala: 45 sali de clasa 2 laboratoare de informatica; laborator de fizica; laborator de chimie; laborator de biologie; cabinet religie; biblioteca, sala de lectura; sala moderna de sport, terenuri; cabinet psihopedagogic; centrul logopedic zonal; cabinet asistent social; cabinet medical; cabinet învatori.
Prezentare scoala (format ppt)
- Acasa
- Prezentare